>> Társaságunkról > Működés > Működési modell

 A szervezeti stratégia megvalósításának eredményeként a Regionális Innovációs Ügynökség hosszabb távon olyan szervezetté kíván válni, amely megőrizve a régióhoz kapcsolódó szervező, összefogó, döntés előkészítő feladatait, hangsúlyosabbá kívánja tenni a szakmai támogató tevékenységelemeket, ezáltal erősítve és kialakítva az innovációs szolgáltató, tanácsadó típusú funkciókat, a régió gazdasági bázisát jelentő KKV szektor megerősítése, termelési hatékonyságának javítása, az innovatív fejlesztések elősegítése, az innovatív kis- és középvállalkozások növekedési pályára állítása érdekében. A kitűzött célok eléréséhez az alábbi ábrán szemléltetett működési modellt kívánja a szervezet megvalósítani.
 


A Regionális Innovációs Ügynökség működési modellje                                    


A működési modell középpontjában egy akkreditált minőségbiztosítási rendszerrel támogatott, hatékony információs rendszert, és átlátható pénzügyi nyilvántartási rendszert működtető szervezet áll, mely logikailag négy csoportba sorolható funkcióelemet, mint stratégiai pillért tartalmaz. A menedzsment tevékenység megfelelő színvonalát, folyamatosságát és szakmai hátterét a társaság több éves szakmai gyakorlattal rendelkező munkatársai biztosítják, akik közül többen kezdetektől részesei voltak a korábbi Innovációs Ügynökség munkájának. 

A regionális K+F és innovációs rendszer működtetésének keretei között új alapokra kell helyezni az NKTH-val korábban kialakított munkakapcsolatokat a nemzeti innovációs rendszerben (NIR) betöltött új szerepének megfelelően. Továbbra is fenn kell tartani, és fejleszteni kell más régiók Innovációs Ügynökségeivel való együttműködést, közös programok kidolgozását és megvalósítását, mely természetes folytatása a korábban megkezdett együttműködéseknek (közös oktatások szervezése (Innovációs Menedzserképzés), közös pályázatok elindítása (EIC-IRC – Észak-Alföldi, Dél-Alföldi innovációs ügynökségekkel, Norvég Alap – NKTH-val), közös pályázati szakértői pool kialakítása, a régiós határokon átnyúló akciók, együttműködések szervezése a TéT Alapítvánnyal). Ebbe a funkcióelembe tartozik bele a regionális fejlesztés tervezési feladataiban való közreműködés. A regionális tervezési feladatokért felelős szervezettel, az Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht.-val történő egyeztetés eredményeként az önálló szervezeti formában is a NORRIA Nonprofit Közhasznú Kft fogja össze – a regionális fejlesztéspolitikai koncepcióban és a Regionális Operatív Tervben kijelölt irányok figyelembevételével - a régió gazdaságfejlesztéssel kapcsolatos tervezési feladatokat, valamint az Innovációs Stratégiával összhangban a decentralizált innovációs pályázati rendszer akcióterveinek kialakítását.

Kihasználva a konzorciumi tagoknak az új társaságba való belépésével biztosított névhasználati és képi megjelenési folyamatosságot, korszerűbb formában, a www.norria.hu honlap fejlesztésével kívánja biztosítani a kommunikációs hátteret mind az elektronikus, mind az írott, valamint a képi média lehetőségeinek felhasználásával. Komoly lehetőséget jelent a „Regionális Innovációs díj” rendszerének továbbműködtetése. Mindezek a tevékenységek építenek a korábban kidolgozott szakmai felmérésekre és háttéranyagokra.
A szervezet továbbra is folyamatosan ellátja a regionális Innovációs Tanács titkársági teendőit.
Mindezek a tevékenységelemek jó alapot adnak a szolgáltató és tanácsadó tevékenységek ellátásához is, biztosítva ennek információs, PR és marketing hátterét.

A hídképző és diffúziós funkción belül a Regionális Innovációs Ügynökségnek biztosítja az innovációban érdekelt szervezetek, intézmények, és vállalati kör regionális innovációs rendszer kereteiben való együttműködését. Az Innovációs Ügynökség tevékenységelemeire és létszámára való tekintettel csak egy széleskörű együttműködő partneri kör tevékenységére alapozottan tud eredményesen dolgozni. A régió érintett szervezetei közül a pozícionálásnál ismertetetteknek megfelelően tulajdonosain keresztül gyakorlatilag lefedi a felsőoktatási, tudásközponti, kutatóintézeti, szakmai érdekképviseleti, regionális döntés-előkészítői szervezeteket. Ugyanakkor a vállalkozói, intézményi, közigazgatási szereplőkkel erősíteni kívánja a hálózati együttműködések szervezését, különös tekintettel a Miskolc-város fejlesztési pólus stratégiájához kapcsolódva - lehetőleg vezető szerepet játszva - az innovációs klaszter(ek) szervezésében. Erősíteni kell a korábbi hálózati kezdeményezések (információtechnológiai klaszter, környezetipari klaszter, energetikai klaszter, közigazgatási klaszterek, stb.) folytatását, a szolgáltatási és tanácsadási elemekkel támogatni kell megerősödésüket, a nemzetközi partnerségbe való bekapcsolódásukat. 2008 év eleje óta ezen gondolatkörökhöz igazítottan a NORRIA Nonprofit Közhasznú Kft látja el az Észak-magyarországi KKV Szolgáltató Klaszter klasztermenedzsment feladatait. A közvetlenül menedzselt klaszterben az Észak-magyarországi régió 18 meghatározó középvállalkozása, kutató intézeti és egyetemi szervezete van jelen. A társaság tagja az Észak-magyarországi anyagtudományi klaszternek, és együttműködési megállapodások keretében támogatja további két kiemelkedő jelentőségű klaszter (Megújuló energetikai klaszter, Környezetipari klaszter) munkáját.

A tudástranszfer funkció szolgálja az Innovációs Ügynökség „piacosítható” elemeket is magába foglaló működését, amely alapján a szolgáltató és tanácsadó feladatok ellátására is képes, betöltve a transzfer szervezet szerepköreit. A rendelkezésére álló informatikai, kommunikációs és egyéb eszközök felhasználásával csatlakozni tud hazai és nemzetközi kommunikációs hálózatokhoz (IRE, INNOVA, ERIK), könyvtárakhoz, szakmai adatbázisokhoz mely csatlakozás lehetőségét térítésmentesen ajánlhatja fel az igénybe vevő szervezeteknek, de piaci elemként kezelheti a témafigyelést, csoportosított adatszolgáltatást, irányított adatkeresések elvégzését. Közreműködik gyártási licencek, szabadalmak, know-how-k kifejlesztésében, a szabadalmi ügyek intézésében, szabadalomkutatásban, iparjogvédelmi tanácsadásban. Szervezi az innovációhoz kapcsolódó képzések, továbbképzések, speciális területű továbbképzések bonyolítását, és részt vesz ezeknek a megvalósításában. Közreműködőként, tanácsadóként részt vesz innovációs projektek generálásában, partner szervezetek keresésében, a keresleti és kínálati igények összekapcsolásában, speciális ismeretek (innovációs menedzsment, hálózatszervezés) piaci alapon történő hasznosításában. Önálló eljárások fejlesztésével, adott esetben saját, vagy vállalati megbízásokból végzett K+F tevékenység végzésével, kutatási témakörök irányításával, kutató műhelyek tevékenységének koordinálásával piaci lehetőségeket teremt szolgáltatási tevékenységek kiajánlására. Innovációs minőségbiztosítási rendszer kialakításában, bevezetésében, tanúsítási rendszerének kialakításában, hozzá kapcsolódó oktatásban való közreműködés képezi további feladatait. A régió gazdasági tervezési feladataihoz kapcsolódó felmérések, elemzések elvégzése. Speciális innováció orientált tanácsadási tevékenység kialakítása a régió, valamint a közvetlen környezetben működő kis- és középvállalkozások számára innovációs, technológiai, logisztikai, témakörökben. Komplex innovációs- és hálózati programok menedzselése, annak érdekében, hogy minél több potenciálisan innovatív vállalkozás váljék ténylegesen is innovatív vállalkozássá. Ennek érdekében szakmai együttműködést alakított ki az ITD Hungary, valamint az European Enterprise Network szervezetekkel is.

A nemzetközi programok keretében tovább folytatja annak a nemzetközi hálózat- és kapcsolatépítésnek a folyamatát, amelyet az elmúlt három év programjai fémjeleztek. Az innovációs ügynökségnek tevékenysége hatékony végzése, illetve nemzetközi kapcsolódásai, ezáltal a partnerek nemzetközi kapcsolatainak építése érdekében részesévé kell válnia a hasonló célokat megfogalmazó Európai Uniós hálózatoknak. A szervezet célja ezen funkción belül kettős, egyrészt hozzásegíteni a partner szervezeteket az Európai Uniós pályázati rendszerbe (FP7, INTERREG IV, CIP) való bekapcsolódáshoz, koordinálni a partnerek között a hatékony pályázati forráslehívások elérésének érdekében, másrészt biztosítani kell az Innovációs Ügynökségnek a nemzetközi programokban való közvetlen részvételét. A funkció hatékony és eredményes ellátásoz speciális szakismeretekre (projekt menedzsment, nyelv, pénzügy) van szükség, melyet folyamatos továbbképzéssel lehet elsajátítani.  
 

Eseménynaptár